آرشیو یادداشت ها

امید به نهمین رییس جمهور ایران برای اصلاح شرایط

بردیا امیرتیموری/ سردبیر چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران پیش از موعد برگزار شد. تغییر دولت به‌منزله تغییر در بسیاری از استراتژی‌های کلان سیاسی و اقتصادی کشور است. برهمین اساس نیز حضور یک فرد جدید با نگاهی متفاوت از سیاستمداران پیشین در پاستور، امید به تغییر با رویکرد بهبود شرایط را در میان بخشی از آحاد جامعه و فعالین اقتصادی ایجاد کرده است.

ضرورت احیا اعتماد مردمی

رهبر انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳، سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند. امسال هچون سال‌های گذشته تولید به‌عنوان یکی از مسائل مهم اقتصادی از سوی رهبری به‌عنوان شعار سال انتخاب شد.

اقتصاد رانت‌خیز

ارز چند نرخي در سال‌هاي گذشته به چالشي جدي براي اقتصاد کشور بدل شده و معترضان بسياري را به همراه داشته است. معترضاني که معتقد هستند تحت تاثير اين شرايط توليد و تجارت آنها متاثر و از سودآوري فعاليت آنها کاسته خواهد شد. اين معترضان همچنان به توزيع رانت از محل سياست سرکوب قيمت دلار از سوي دولت تاکيد دارند.

مشکلات فولادسازان را جدي بگيريد

تولید فولاد در رده صنایع استراتژیک قرار دارد که در ایران با تکیه بر منابع غنی معدنی و انرژی توسعه یافته است. ایران اکنون در جایگاه دهمین فولادساز بزرگ دنیا قرار دارد. ظرفیت تولید فولاد کشور در حال حاضر بالغ بر 40 میلیون تن برآورد می‌شود و انتظار می‌رود در افق 1404، به 55 میلیون تن نزدیک شود. چنانچه از سهم بیشتری از این ظرفیت برای تولید، بهره گرفته شود، جایگاه ایران در میان فولادسازان بزرگ دنیا، ارتقا خواهد یافت.

به بهانه ارزش‌افزایی، تیشه به ریشه تولید می‌زنند

سال گذشته و در جریان تصویب بودجه سالیانه 1402، موضوع اخذ عوارض از صادرات مواد، محصولات و صنایع معدنی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی، خبرساز شد.

طلوع هوش مصنوعی عمومی: چشم‌اندازی از ۲۰۲۹

در آستانه عصر جدیدی از فناوری قرار داریم و پنج سال آینده شاهد تحولات بزرگی در زمینه توسعه هوش مصنوعی عمومی (AGI) و روباتیک پیشرفته خواهیم بود.

کرمان سرزمین فرصت ها

بردیا امیرتیموری/سردبیر برخوداری از منابع طبیعی متعدد و غنی، همجواری با استان‌های مرزی، سال‌ها سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع معدنی از جمله مس، فولاد و زغال‌سنگ، شکل‌گیری صنایع مادر در استان کرمان، احداث شهرک‌های صنعتی در این منطقه و تامین زیرساخت‌های اولیه برای احداث واحدهای جدید صنعتی و... باعث شده تا امروز استان کرمان تبدیل به موقعیتی مناسب برای جذب سرمایه‌های جدید و توسعه به‌خصوص در حوزه صنایع تکمیلی باشد.

آخرین اخبار